Polska

Opolskie

stolica

Opole

powierzchnia

9411,87 km²

Województwo opolskie jest położone w południowo-zachodnim regionie Polski – graniczy z Czechami oraz czterema polskimi województwami: dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i śląskim.
Obszar regionu to 9412 km2 (3% pow. kraju), a mieszka tutaj około 1,010 tys. osób (co stanowi około 2,6 % ludności kraju; wg stanu na 2012 r.).

Stolicą województwa jest Opole, a większe miasta to przede wszystkim: Kędzierzyn-Koźle, Nysa, Brzeg, Kluczbork, Paczków, Prudnik, Byczyna, Krapkowice, Głogówek, Strzelce Opolskie, Namysłów, Głuchołazy.

Atutem Opolszczyzny jest jej położenie na trasie ważnych linii komunikacyjnych – drogowych, kolejowych, a także odrzańskiego szlaku wodnego. Przez teren województwa przebiega najważniejsza dla południowej części kraju autostrada A-4, będąca częścią transeuropejskiej trasy Berlin-Kijów. Na południowej granicy znajduje się sześć przejść granicznych osobowo-towarowych z Czechami. Położenie na trasie międzynarodowej magistrali kolejowej wschód-zachód, która w perspektywie ma być włączona do Europejskiego Transportu Kolejowego, stwarza solidne podstawy do dynamicznego rozwoju regionu.

Na Opolszczyźnie splatają się różne kultury: polska, śląska, niemiecka, czeska. Dzięki temu Opolanie nauczyli się żyć w tolerancji i zgodzie. Swej determinacji i silnej więzi z regionem mieszkańcy Opolszczyzny dali wyraz w 1998 roku, gdy ważyły się losy reformy administracyjnej kraju. Opolanom udało się postawić na swoim i wywalczyć własne województwo.

Opolskie
Przeglądaj oferty w regionie Opolskie